Zdraženie poistenia sa týka aj vás!

napísal Martin Horváth

Vláda schválila návrh novely zákona o poisťovníctve, ktorá zavádza povinnosť platiť 8 percentný odvod pre všetky odvetvia neživotného poistenia. Doteraz ho poisťovne platili len z povinného zmluvného poistenia áut.

Vláda sa rozhodla, že si pre seba zoberie časť poistného, ktoré ľudia platia dobrovoľne v neživotnom poistení. Tvári sa, že to je odvod z tržieb poisťovní, ale v skutočnosti je to skrytá daň k poistnému, ktoré si ľudia platia. Vláda chce týmto spôsobom získať vyše 50 miliónov eur ročne.

Poisťovňa odvedie štátu časť klientových peňazí, ale ten za to nedostane nič navyše. Na rozdiel od 8 % odvodu v povinnom zmluvnom poistení, kde zákon vymedzil jeho účel a sú ním postihnutí všetci, čo používajú automobil, tu zákon nestanovuje žiaden účel použitia 8 % odvodu. Naopak, skrytá daň skôr či neskôr spôsobí zdraženie neživotných poistiek, a človek zaplatí za svoje poistenie viac.

Zámer predstavuje ďalšie z množstva nesystémových opatrení štátu. Poisťovne nemajú inú možnosť, ako skôr či neskôr zdražiť neživotné poistky. Nárast ceny pravdepodobne prekoná výšku odvodu (odhaduje sa okolo 12 %), keďže na výšku predpísaného poistného sa viažu niektoré ďalšie nevyhnutné činnosti (zaistenie, sprostredkovanie, príspevky na dohľad a pod.) Štát skrytou daňou spôsobí, že neživotné poistky zdražejú.

A nemyslite si, že sa to netýka aj vás. Každého, kto zodpovedne pristupuje k svojmu majetku, záväzkom, rodine ale aj sebe, sa to týka priamo cez zvýšenú cenu poistného, ktorú im v najbližších mesiacoch oznámi ich poisťovňa. Aj také poistenie PN-ky alebo invalidity je neživotné poistenie. Ale týka sa to všetkých aj nepriamo. Vzhľadom na to, že mnohé subjekty majú zákonnú povinnosť mať uzavretý ten ktorý druh neživotného poistenia, napríklad poistenie zodpovednosti, úveru, nehnuteľnosti a podobne, nemajú možnosť vyhnúť sa dôsledkom rozšírenia odvodu. A teda oni si tiež premietnú do cien ich služieb a tovarov zvýšené náklady, samozrejme len v pomernej výške.

Poisťovne podliehajú riadnej dani z príjmu a okrem toho, ako jediný sektor, aj ďalším dvom skrytým daniam, resp. odvodom ─ osobitnému odvodu zo zisku (ktorý sa má zdvojnásobiť) a novému odvodu 8 % z poistného (t. j. z tržieb). Poisťovne toto zaťaženie nemôžu zvládnuť, časť z nich pravdepodobne odíde zo Slovenska (a vy prídete o komfort riešiť poistné udalosti na Slovensku), časť odloží investície a skôr či neskôr každá bude musieť zvýšiť ceny.

Národná banka Slovenska v Správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2016 varovala, že navrhovaný 8 % odvod z poistného výrazne zasiahne ziskovosť poistného sektora a bude viesť k zvýšeniu cien. Podľa prepočtu na výsledky roku 2015 NBS uvádza, že:

  • celé odvetvie neživotného poistenia by mohlo skončiť v strate, najmä: havarijné poistenie, poistenie úrazu a choroby, asistenčné poistenie a poistenie právnej ochrany,
  • zvýšenie poistného je pravdepodobné,
  • odvod bude mať negatívny dopad na dane a štátny rozpočet – odvod 8 % spôsobí zvýšenie nákladov celého sektora o 52,5 mil. eur. Zníženie zisku poisťovní z neživotných poistení sa odhaduje až k hranici 98 % ─ to znamená, že štát nezíska prakticky žiadne dane z príjmu a existujúceho osobitného odvodu zo zisku.

Zdroj: Kampaň Slovenskej asociácie poisťovní, www.rukyprec.sk

Slovenská asociácia poisťovní prichádza s kampaňou, v ktorej môžete vyjadriť svoj nesúhlas so zámerom vlády uvaliť na ľudí novú skrytú 8 % daň. Pripojiť sa k nej môžete tu.

Dufam ze vas clanok zaujal, ak sa chcete nieco opytat, alebo mi len nechat spravu, napiste mi...

Ísť späť