Mne sa to nemôže stať

napísal Martin Horváth

Aj vy ste si už niekedy v živote povedali: „Mne sa to nemôže stať“. Ja si takúto odpoveď často vypočujem od mojich klientov, keď vyberáme riziká do ich poistení. V poslednej dobe sa stretávam s množstvom bizarných situácií, ktoré sa stávajú ľuďom naokolo. Prinášam vám zopár príbehov, pretože teraz si poviete „Mne sa to nemôže stať“, ale uvidíte, že stať sa môže čokoľvek. Treba myslieť dopredu a pripraviť sa na rôzne situácie v živote, ktoré sa nezdajú byť až také nebezpečné.

Poistili by ste sa proti pádu lietadla?

Poisťovne ponúkajú rôzne varianty poistenia. Viete poistiť samého seba, alebo svoj dom, byt, auto. Urobila tak aj staršia pani z Nitry, ktorá si poistila dom, okrem iného aj proti pádu lietadla. Jej rodina sa na tom smiala, a pozastavoval sa im rozum nad tým, že pani dala poistiť dom proti pádu lietadla. V apríli roku 2016 im na strechu rodinného domu spadlo bezmotorové lietadlo a urobilo obrovskú dieru do strechy. Manželia práve začali obedovať a v tom zaznela silná rana. Muž si myslel, že vybuchol u susedov plynový kotol. Triasli sa okná, dvere. Pilot sa našťastie stihol ešte pred pádom katapultovať a pristál s padákom vo vedľajšej záhrade.

Poisťovňa manželom nakoniec vyplatila peniaze za spôsobenú škodu a mohli tak strechu opraviť. Tento príbeh je príkladom toho, že aj nepredstaviteľné situácie sa čas-od-času stávajú a je rozumné byť na ne pripravený. Aj keď sa to nemusí stať dnes, ani zajtra alebo o 3 roky.

Kde by ste sa v búrke schovali pred bleskom?

Je krásny slnečný letný deň a vy sa rozhodnete ísť na nákup do obchodu do mesta. Nezoberiete si dáždnik, keď je tak pekne. Zrazu na vás začne kvapkať a spustí sa poriadna letná búrka. Napadlo vás niekedy, ako postupovať, keď ste mimo domu a zastihne vás búrka? Tento príbeh o mužovi z Nitry nemá taký šťastný koniec, ako predchádzajúci. Počas prechádzky v meste ho prekvapila búrka. Ukryl sa tak na menšom námestí medzi kostolom a inými vysokými budovami pred dažďom pod stromy. Je to nešťastie, ale tento človek urobil chybu už len v tom že držal nad hlavou kovový dáždnik a stál pod stromom do ktorého udrel blesk a prešiel na neho. Blesk nezišiel ani po neďalekej vysokej kostolnej veži, ktorá má hromozvod, ani po vedľajšej budove, ktorá je tiež zabezpečená proti bleskom. Kde by ste sa v takej situácii schovali vy? Možno na rovnakom mieste, ako tento nešťastník.

Predstavte si víkend na horách, rozhodnete sa ísť na túru. Dôležité je, pozrieť si vopred predpoveď počasia. Ale čo ak náhodou začne pršať a nerátali ste s tým? Čo teda robiť ak vás zastihne búrka? Hľadáte úkryt. Najdôležitejšie pri hľadaní úkrytu je, nájsť miesto, kde nehrozí úder blesku. Malo by to byť miesto ktoré nevytŕča a s najväčšou pravdepodobnosťou je suché. Určite nehľadajte skalné previsy alebo iné menšie jaskynky. Pri takomto druhu úkrytu je vysoká pravdepodobnosť že do neho udrie blesk, a kusy kameňov vám môžu ublížiť, prípadne vám zavaliť cestu von. Pri búrkach sa odporúča, aj keď iné zdroje to neodporúčajú, skryť sa pod strom. Odborníci to odporúčajú, avšak treba sa ukryť hlboko do lesa, nie na kraj, pretože tam je väčšia pravdepodobnosť že blesk udrie do krajných stromov ako do tých v strede. Mali by ste byť skrčení so spojenými chodidlami. Čo s mobilnými telefónmi alebo inými zariadeniami počas takejto búrky? Na to sú tiež rôzne názory. Niekto, že treba telefón vypnúť, iný že to nie je treba. Vypnúť mobilný telefón odporúčajú, pretože vtedy viac priťahuje blesky. Ale to priťahuje aj vypnutý, pretože je vyrobený z kovov, ktoré ho priťahujú. Na druhú stranu, by bolo vhodné mať ho zapnutý, pretože sa môžete ocitnúť v situácií, kedy budete musieť zavolať pomoc. Určite však mobilný telefón nemajte pri sebe či už vo vrecku bundy alebo v ruke. Nechajte ho schovaný napr. v ruksaku.

Autonehoda

Pokiaľ ste aktívny vodič alebo len cyklista, je dobré mať úrazové alebo životné poistenie. „Mne sa to stať nemôže“ tvrdil aj Daniel, ktorý utrpel vážnu dopravnú nehodu, pri ktorej bol na mieste spolujazdca. Bol to obyčajný deň. Spolu s kamarátom sa vracali z návštevy, šofér dostal šmyk a narazilo do nich oproti idúce auto. Daniel utrpel 16 zlomenín s trvalými následkami a opuch mozgu a čiastočnou amnéziu. Trvalo rok, kým bol Daniel schopný ísť sám von. Jeho rodina, ani on našťastie neutrpeli žiadnu veľkú finančnú ujmu, pretože bol dobre poistený. „Chvalabohu som mal zdravotné poistenie, čiže mi to vykrylo všetky náklady a po ukončení liečenia som dostal aj celkom slušné poistné. Takže dobrá poistka je určite dôležitá. Aj ja som si vravel, že mne sa nič stať nemôže. A vidíte, stalo sa.“ tvrdí Daniel.

Ako druhý, menej šťastný príbeh by som rád uviedol príbeh s Jarom, ktorý utrpel zrážku auta s diviakom. Utrpel zranenia, z ktorých sa liečil viac ako polroka v domácej liečbe. Pred nehodou si zobral hypotéku na byt vo výške 350€ mesačne. Počas pracovnej neschopnosti dostával od sociálnej poisťovne 250€ a tu nastal problém. Nedokázal splácať hypotéku, prvé mesiace mu pomáhali rodičia, neskôr mu pomohlo odškodnenie z nehody. Problém bol aj v tom, že síce mal uzatvorené životné poistenie aj so sporením a 2 mesiace pred nehodou ho zrušil. Dnes už myslí na všetko a poistenie má. Máte ho aj vy?

Vážne choroby

Posledná téma je dosť citlivá, najmä pre rodičov detí, s ktorými sa o takýchto prípadoch musím rozprávať. Je tragické, keď sa v rodine vyskytne onkologické ochorenie alebo iné vážne ochorenia. Keď sa to už stane, rodina sa dostáva do problémov. Najskôr psychických, ale často aj do finančných. Z finančnej stránky im vedia pomôcť rôzne charitatívne programy pre pomoc rodinám s onkologickým pacientom. Určite poznáte Dobrého Anjela. Vo väčšine prípadov prichádza pri ochorení dieťaťa k strate príjmu jedného z rodičov, kvôli nevyhnutnej starostlivosti o dieťa a ostatné bežné rodinné náklady. V tomto prípade prichádza problém, pretože rodina nedokáže financovať náklady spojené s liečbou dieťaťa. Na to sú dobré už spomenuté charitatívne programy a rôzne organizácie na pomoc takýmto rodinám, ale najmenej komplikované a najúčinnejšie ja dobré poistenie pre dieťa. Napr. za 2,50€ na mesiac vedia rodičia zabezpečiť svoje dieťa práve na takúto nepredvídanú udalosť, ako je onkologické ochorenie dieťaťa.

Poviete si aj po prečítaní tohto článku rovnako ako na začiatku: „Mne sa to nemôže stať“? Alebo si veci radšej premyslíte ešte raz? Ak je to ten druhý prípad, tak malo prečítanie svoj význam.

Dúfam že vás článok zaujal, ak sa chcete niečo opýtať, alebo mi len nechať správu, napíšte mi...

Ísť späť