Čo treba vedieť o cestovnom poistení

napísal Martin Horváth

Boľavý zub, či zlomenú nohu vám ošetria aj mimo Slovenska. Otázkou ale je, za koľko? Pretože relax a zábavu môže v okamihu vystriedať nepríjemné prekvapenie. Jednoduchšie to majú tí, ktorí mysleli na takúto krízovú situáciu ešte pred vycestovaním zo Slovenska.

Najpodstatnejšou zložkou každého cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Zdravotnícke úkony v zahraničí totiž nie sú najlacnejšie. O nákladoch na prepravu telesných pozostatkov zo zahraničia na Slovensko nepremýšľa asi nikto z nás napriek tomu, že ročne zomrie v zahraničí bezmála 700 Slovákov. Podľa prieskumu si však vybaví cestovné poistenie pred odchodom do zahraničia len asi každý tretí Slovák.

Orientačné ceny ošetrenia niektorých zdravotných komplikácií v zahraničí:
Španielsko
Taliansko
Zlomenina
1 050 €
2 100 €
Infarkt
7 500 €
4 400 €
prevoz telesných pozostatkov
5 000 €
4 000 €

V prípade, že má slovenský turista so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia, tento mu zaručuje, že dostane v každom členskom štáte Európskej únie zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok, ako domáci poistenec. To znamená, že ak po návšteve štátnej nemocnice v členskej krajine EÚ dostane faktúru, tak domáca zdravotná poisťovňa mu ju preplatí. Pokiaľ Európsky cestovný preukaz ešte nemáte, tak každá zdravotná poisťovňa ho vybaví do 30 dní, zväčša aj rýchlejšie.

Má to však tieto tri háčiky:

  1. Platí to len pre krajiny Európskej únie a preto napr. na cestu do Turecka, alebo Egyptu vám európsky preukaz zdravotného poistenia nepomôže.
  2. To, čo si v zahraničí priplácajú domáci pacienti za ošetrenia alebo lieky, vám nepreplatí ani vaša zdravotná poisťovňa na Slovensku a preto dopredu neviete, aký doplatok vás v tej-či-onej krajine čaká.
  3. Nie vo všetkých turistických destináciách je v dosahu štátna nemocnica. V niektorých prípadoch to môže byť aj niekoľko desiatok kilometrov vzdialené zariadenie, kde by ste mali nárok na ošetrenie na základe európskeho zdravotného preukazu. Ale keď ide o zdravie, a niekedy aj rýchlosť ošetrenia, tak zdĺhavé hľadanie štátnej nemocnice je to posledné, čo potrebujete.

Vtedy je užitočnejšie komerčné cestovné poistenie. Na základe neho máte nárok na ošetrenie aj v neštátnych zdravotných zariadeniach a na plnú cenu bez spoluúčasti. Môžete si vybrať z balíkov, ktoré zahŕňajú rôzne regióny destinácií, rôzne pripoistenia a aj doplnkové služby. Zaujímavosťou napr. je, že väčšina poisťovní zahŕňa do balíka EÚ aj krajiny, ako Egypt, Tunisko, Turecko, a pod., takže bežný slovenský dovolenkový turista si nemusí kupovať balík pre celý svet, ale stačí mu balík EÚ, ktorý je samozrejme lacnejší. No pozor, aj komerčné cestovné poistenie má svoje limity:

  1. Vzťahuje sa len na náhle zmeny zdravotného stavu, takže na chronické choroby platia veľmi konkrétne poistné podmienky tej-ktorej poisťovne. Tieto by si mali detailne naštudovať hlavne osoby s nie 100%-ným zdravotným stavom. Komerčná poisťovňa totiž môže odmietnuť preplatenie takého zákroku, ktorý priamo súvisí s chronickým zdravotným stavom poisteného ešte pred vycestovaním, ak kvalifikovaný lekár nedal vopred súhlas takejto osobe na cestu.
  2. Dĺžka jednej cesty je limitovaná na dobou pobytu napr.45 dní, a v prípade dlhších ciest, alebo pracovných, resp. študentských pobytov je nutné dohodnúť iný vyhovujúcejší typ cestovného poistenia.

Najlepšou kombináciou je mať aj európsky preukaz zdravotného poistenia, aj komerčné cestovné poistenie.

Väčšina poisťovní má v cene základného balíka aj poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v zahraničí (niečo podobné ako PZP pri autách). Oprava odlomených dvierok na skrini v hotelovej izbe ešte nemusí znamenať veľký výdavok, ale napr. také neúmyselné vytopenie 5 poschodového hotela by Vás už mohlo mrzieť oveľa viac. Na výber sú obvykle aj úrazové pripoistenia, pripoistenia batožiny, cestovných dokladov, alebo storna cesty, zväčša ako voliteľné balíky alebo samostatné pripoistenia. Pri poistení batožiny si treba uvedomiť, že sa týka krádeže vlámaním alebo lúpežou, nie obyčajnou stratou. Treba si dať pozor aj na to, či sa vzťahuje aj na mobily, tablety, kamery, hodinky, resp. aký limit je na tieto elektronické a cennejšie zariadenia.

Pri poistení storna cesty si treba dať pozor na lehotu medzi uzatvorením cestovného poistenia a termínom samotnej cesty a tzv. čakaciu lehotu, pretože uzavrieť si cestovné poistenie 3 dni pred odchodom len kvôli „plánovanému“ stornu cesty vám poisťovňa určite neuzná. Na túto situáciu je najlepšie celoročné cestovné poistenie, kde tieto termíny sledovať nemusíte. Cena takéhoto poistenia sa vyrovná krátkodobému poisteniu na 2-3 zahraničné pobyty v roku.

Súčasťou cestovného poistenia sú non-stop asistenčné služby v slovenskom, alebo českom jazyku, kde vám vedia poradiť najbližšieho lekára, konzultovať zdravotný stav, alebo poradiť ďalší postup v prípade poistných udalostí. Väčšina poisťovní umožňuje cestovné poistenie uzatvoriť aj on-line na webových stránkach, prípadne zaslaním SMS správy, ale pochybujem, že budete mať chuť prehrýzť sa 10 stranovými poistnými podmienkami písanými malinkými písmenami. Oveľa pohodlnejšie je nechať si vysvetliť podstatné veci kvalifikovaným poradcom, ktorý Vás upozorní aj na veci, na ktoré ľudia často pri uzatváraní takéhoto poistenia zabúdajú.

Pri cestovaní do nie celkom štandardných turistických destinácií (napr. Irán, Sýria, Pakistan, Thajsko, Kuba,...) si treba vopred overiť, či táto krajina alebo oblasť nie je priamo vymenovaná vo výlukách poistných podmienok, alebo uvedená v zozname rizikových na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí, pretože v nich poisťovňa nemusí krytie poskytovať. Pred cestou do týchto oblastí, alebo na vlastnú päsť je tiež veľmi užitočné zaregistrovať sa pre prípad núdze na webovej stránke MZV v tzv. systéme pomoci slovenským občanom v prípade núdze pri cestách do zahraničia.

Prajem Vám pri cestovaní tie najkrajšie zážitky a život v istote.

Ísť späť